Prawo i Sprawiedliwość

Nakło nad Notecią

12 - 05 - 2021

Prezes Prawa i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński gościem konwencji wyborczej w Bydgoszczy

Wrzesień 19 2019 22:01

              Około 19 w Auli Auditorium Novum Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego  rozpoczęła się bydgoska konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości, w której gościem specjalnym był  Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS wygłosił przemówienie, w którym nawiązał do najważniejszych punktów programowych ugrupowania,  walczącego od możliwość sprawowania władzy w następnej  kadencję . Oto  niektóre fragmenty:

,, Polska ma swoja piękną tradycję związaną z katolicyzmem, z kościołem. W ostatnich latach ta tradycja była kwestionowana. Podkreślał, że jego ugrupowanie prowadzi politykę czynnej odbudowy systemu wartości, który jest podstawą naszej przyszłości”.

       ,,Wiarygodność jest fundamentem, jeśli partie polityczne nie spełniają swoich obietnic, traktują je jako element gry wobec społeczeństwa, pewnej manipulacji, socjotechniki, to wtedy cała demokracja staje się fikcją. Odbudowaliśmy w tym sensie polską demokrację"

         ,,Demokracja to nie tylko coś, co odnosi się do wyłaniania władzy, sprawowania władzy.  Bez praw i wolności obywatelskich demokracji nie ma. Ale demokracja to też relacje między grupami społecznymi, regionami. Jeżeli społeczeństwo jest bardzo podzielone, np. jeśli chodzi o dochody, zamożność, czy bardzo podzielone jeżeli chodzi o poziom rozwoju poszczególnych regionów, to nie jest społeczeństwo demokratyczne. W okresie postkomunizmu zwiększały się różnice zarówno między grupami społecznymi, jak i między regionami, a nawet stworzono teorię polaryzacyjno-dyfuzyjną, która ten stan rzeczy uzasadniała. Myśmy ten sposób myślenia odrzucili poprzez politykę społeczną, politykę zrównoważonego rozwoju. Ogromne transfery społeczne jakich dokonał rząd Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich czterech latach, m. in. 500 plus, ale również ku niepełnosprawnym, ku seniorom, ku rodzinom"

            ,,Do osiągnięcia stanu który można będzie uznać za właściwy i optymalny jeszcze długa Droga".

            ,,W polskiej historii tak się nieszczęśliwie ułożyło, że zawsze byliśmy z tyłu w porównaniu z rozwojem na zachodzie Europy . Stwarzamy szansę aby zbudować system, który bardzo szybko zrówna nas z poziomem życia zachodniej części kontynentu".

„Polską wersją państwa dobrobytu, możemy być na średnim poziomie europejskim, a później dogonić Niemcy. Naukowcy  Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie określili , że przeciętną w Unii Europejskiej możemy dogonić za 14 lat - dziś to 71 proc., a w ciągu 21 lat dogonić Niemcy. - W sensie historycznym to jest niewiele – mówił Kaczyński. - Możemy żyć w kraju, który będzie pierwszy raz w historii na równi z naszymi sąsiadami, przynajmniej jeśli chodzi o roczny dochód na głowę".

          ,, Jedyną gwarancja tej kontynuacji jest Prawo i Sprawiedliwość, w tym również rola państwa w procesie zrównoważonego rozwoju. Chodzi o to, by państwo odgrywało w tym procesie czynną i pozytywną rolę. - Rolą państwa nie jest wyprzedawanie wszystkiego. Rolą państwa jest służyć rozwojowi ".

                ,,Poprzednia filozofia zarządzania państwem doprowadzić miała do tego, że co prawda żyjemy w Polsce, ale w Polsce nic ważnego nie należy do Polaków”.

          „Polityka rozwoju wiąże się również z polityką wzrostu płac, rozwój na wysokim szczeblu może odbywać się tylko przy postępie technologicznym i organizacyjnym. A ten ma miejsce tylko wtedy, gdy się opłaca. A opłaca się tylko wtedy, kiedy praca jest odpowiednio droga.  Wzrost pensji minimalnej ma służyć rozwoju. Polskim przedsiębiorcom ma się opłacać unowocześnianie swoich przedsiębiorstw. Kto nie idzie do przodu, ten się cofa ".

Na koniec prezes Kaczyński zwrócił również na ważną rolę nauki, która powinna służyć polskiej gospodarce i Polakom.

Następnie prowadzący konwencję poseł Piotr Król przedstawiał  kandydatów do sejmu i senatu.

 

 

tekst i zdjęcia PN