Prawo i Sprawiedliwość

Nakło nad Notecią

29 - 07 - 2021

Uroczyste obchody 100 rocznicy powrotu Nakła nad Notecią do Macierzy

Styczeń 20 2020 20:11

                  Uczestnicy uroczystości zgromadzili się na ul. Hallera przy Noteci – w miejscu, gdzie przez istniejący przed wojną most, do miasta wkroczył 59 pp, potwierdzając powrót Nakła w granice Rzeczypospolitej. Odtwarzając trasę przemarszu uczestnicy uroczystości przeszli ul. Hallera przy wtórze bębnów sekcji werblistów ZSŻŚ. Zatrzymano się przed tablicą gen. Hallera, gdzie burmistrz Sławomir Napierała złożył wiązankę kwiatów. Po dotarciu na Rynek rozpoczęto główną część obchodów wspólnym odśpiewaniem hymnu. Troje dziewczynek w strojach krajeńskich przekazało kwiaty na ręce p.o. dcy 1 blog mjr Mariusza Rybskiego, a chór Soli Deo zaśpiewał Rotę.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Sławomir Napierała. Następnie głos zabrał proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca ks. Michał Adamczyk. Przybyły na uroczystość prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż.w. Andrzej Królikowski odczytał akt nadania Pierścienia Hallera Miastu i Gminie Nakło nad Notecią, który przekazał wraz z pierścieniem na ręce burmistrza.

Wspomnienie o osobach zaangażowanych w odzyskanie niepodległości i powrót Nakła do macierzy odczytała kustosz muzealny Anna Sergott. Zanim złożono wiązanki kwiatów u stóp Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu, sekcja motocyklowa Nadnoteckich Sokołów oraz harcerze udali się w miejsca pamięci, zapalając znicze przy tablicach na Rynku, na ul. Hallera, przy kamieniu pamiątkowym Antoniego Nadskakuły, na cmentarz, do Paterka i Trzeciewnicy. W hołdzie wszystkim, którzy walczyli o niepodległą kompania honorowa 1 blog oddała salwę honorową.

Po utworach patriotycznych zaśpiewanych przez chór Soli Deo przemaszerowano do kościoła pw. św. Wawrzyńca, gdzie mszę św. dziękczynną odprawił dziekan ks. Krzysztof Wiśniewski w asyście 5 księży. Homilię wygłosił ks. Andrzej Rumocki.

W uroczystościach udział brali: władze samorządowe, żołnierze 1 blog, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji, stowarzyszeń, partii politycznych , uczniowie oraz nauczyciele szkół gminnych i powiatowych.


tekst: U G w Nakle / zdjęcia PN/DW