Prawo i Sprawiedliwość

Nakło nad Notecią

29 - 07 - 2021

Narodowe czytanie w 2019 w Nakle nad Notecią

Wrzesień 04 2019 11:57


       W środę, 4 września w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nakle ósmoklasiści mogli posłuchać fragmentów polskich noweli. W ten sposób nakielska książnica włączyła się w ósmą edycję akcji Narodowe Czytanie 2019.

Wybrane nowele towarzyszyły naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.  

 

Dzisiejszym Gościem nakielskiej bibliotece, a tym samym pierwszym  lektorem, był Pan Sławomir Napierała, Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią , który do przeczytania wybrał nowelę „Dym” Marii Konopnickiej. Jako druga, przeczytana została „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej – tym razem w rolę lektora wcielił się Pan Mariusz Skoczek, Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Nakle.

 

Spotkanie nakielskiego włodarza z młodzieżą było okazją do rozmowy o szkole, zainteresowaniach i planach na bliską przyszłość. Na zakończenie Sławomir Napierała zwiedził bibliotekę i obejrzał ekspozycję przedstawiającą archiwalne zdjęcia Nakła .

 


Materiał : PiMBP w Nakle