Prawo i Sprawiedliwość

Nakło nad Notecią

15 - 01 - 2021

Posiedzenie sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią

Czerwiec 01 2019 10:06

W piątek ok godziny 13.30 w Nakielskim Domu Kultury  odbyła się wyjazdowa sesja sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Obrady prowadziła pani poseł Dorota Arciszewska szefowa komisji. Na początku  przedstawicielka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy przedstawiła obecną sytuację hydrologiczną i nawigacyjną w obrębie drogi wodnej E 70. Następnie gość posiedzenia pani wiceminister Anna Moskwa podzieliła się informacjami dotyczącymi przyszłości i priorytetu przywrócenia żeglownych warunków turystycznych na drodze wodnej . Polska ratyfikując europejskie porozumienie w sprawie głównych dróg śródlądowych o znaczeniu międzynarodowym zobowiązała się doprowadzić szlaki wodne  do IV klasy żeglowności , natomiast koncepcje rządowe wskazują na klasę V.  Rzeczywistość jest jednak zgoła odmienna. Opracowania specjalistyczne oraz opinie ekspertów są zgodne - zabytkowy charakter śluz nie pozwala zrealizować szlaku w obecnym przebiegu tej drogi. Dlatego też rozważa się budowę nowej drogi w bliskim sąsiedztwie obecnej.

                Następnie podjęto dyskusję na temat przekształcenia Szkoły Żeglugi Śródlądowej w placówkę podległą Ministerstwu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Ciężar funkcjonowania placówki przeszedłby na resort. Poparcie dla tej inicjatywy  wyrazili : minister Marek Gróbarczyk, Burmistrz Nakła pan Sławomir Napierała , lokalna struktura Prawa i Sprawiedliwość oraz Rada  Rodziców Szkoły.

                Decyzję w tym zakresie musi jednak  podjąć organ założycielski którym w przedmiotowej sprawie jest Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią.

Tekst i zdjęcia Piotr Niemczewski