Prawo i Sprawiedliwość

Nakło nad Notecią

21 - 09 - 2021

Poseł Tomasz Latos prezentuje Polski Ład

Czerwiec 26 2021 21:09

               W dniu dzisiejszym w naszym mieście przebywał pan poseł  Tomasz Latos Prezes Zarząd Okręgowego  Prawa i Sprawiedliwości w Bydgoszczy  jednocześnie Przewodniczący Komisji Zdrowia w Polskim Parlamencie. Poseł przedstawił główne założenia programu  ,,Polski Ład"

Służba zdrowia

Istotną zmianą ma być zwiększenie wydatków na służbę zdrowia - w 2023 roku miałyby one osiągnąć poziom 6 proc. PKB. Szacuje się , że będzie to 150-160 mld zł. W 2027 roku planowane jest za to wejście na poziom 7 proc. PKB. Powołane do życia Powołane zostaną także nowe instytucje: Fundusz Modernizacji Szpitali oraz Agencja Rozwoju Szpitali. Poseł Latos  zapowiedział też kształcenie większej liczby lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia. W każdym powiecie będą 24-godzinne dyżury, które będą udzielały pierwszej pomocy. Będzie reorganizacja służby zdrowia tak, aby działała w nagłych wypadkach na trzech poziomach: teleporada, wizyta u lekarza oraz odpowiedni oddział w szpitalu.

Polityka prorodzinna

Nowością będzie wprowadzenie kolejnego świadczenia dla rodziców wychowujących dzieci. - Poza 500 plus i 300 plus wprowadzamy dodatkowy komponent. Opracowujący plan  zdecydowali się, aby wesprzeć rodziców w pierwszych 3 latach po narodzinach dziecka, wprowadzimy rodzinny kapitał opiekuńczy w wysokości 12 tys. zł do wykorzystania między 12. a 36. miesiącem życia dziecka.

Podatki

Z jednej strony zlikwidowany zostanie  szkodliwy, niesprawiedliwy i degresywny system podatkowy, a z drugiej strony podnosimy kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. Czyli 65 proc. emerytur, a także najniższa płaca będzie bez podatku. To nie jedyna zapowiadana zmiana w systemie podatkowym. - Kolejny mechanizm obniżenia podatków to podwyższenie drugiej stawki podatkowej. W tej chwili jest to 85 tys. zł rocznie, a będzie 120 tys. Jest to pierwsza podwyżka od 12 lat. Nie zapominamy również o tych lepiej zarabiających. Zapowiedziano również likwidację umów śmieciowych

Rynek mieszkaniowy

Jednym z elementów programu mają być także ułatwienia dla młodych osób (w wieku 20-40 lat), które chcą zakupić mieszkanie. Mowa o gwarancji kredytu mieszkaniowego do 100 tys. zł. - A dla tych, którzy wezmą kredyt, kupią mieszkanie i będą mieli dzieci, od drugiego dziecka będzie spłacenie 20 tys. kredytu przez państwo, trzecie to 60 tys., kolejne do szóstego po 20 tys. Razem do 160 tys. zł. Proponowane zmiany dotyczyć będą też tych osób, które będą chciały wybudować własny dom. Ma być możliwość wybudowania domu o powierzchni do 70 mkw. "bez pozwolenia, bez księgi, bez kierownika budowy, tylko na zawiadomienie".

Polska wieś

 Na pierwszym planie do rozwoju wsi będzie postawiona ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Nowa definicja, załatwienie różnych spraw spadkowych i możliwość przekazania gospodarstwa bez zrzekania się go. Innym przedsięwzięciem będzie zwrot za akcyzę od 1 ha: będzie podwyższony o 10 proc. Uprościmy w radykalny sposób wszelkiego rodzaju procedury i biurokrację związaną z prowadzeniem produkcji rolnej. Na polską wieś dotrą także inwestycje. Ma to być 4000 świetlic, boiska, 100 basenów i 300 boisk w tych gminach, "gdzie ich dotąd nie ma".  Cały plan dotyczący terenów wiejskich to 3600 boisk, które będą poddane renowacji - uzupełnił.

Kultura                                                                                                                                          

Wolą rządzących jest umacniać naszą tożsamość i polską kulturę. Powstanie ustawa, która będzie zapewniała status artysty zawodowego. Budowane mają być kolejne instytucje kultury. Będziemy odbudowywać zabytki, zamki, Pałac Saski. Będziemy budowali nowe teatry . Zmiany dotkną również polskiej szkoły. W szkołach średnich wprowadzimy naukę historii dwoma nurtami tzn. historię powszechną i historię Polski. Dla każdego z tych nurtów będzie przeznaczone dwie czy trzy, może więcej godzin w ciągu tygodnia zajęć. Będzie to ogromna zmiana.

Na koniec spotkania zebrani zadali kilka pytań posłowi Tomaszowi Latosowi.

 

Materiał : PIS Nakło