Prawo i Sprawiedliwość

Nakło nad Notecią

21 - 09 - 2021

Wywiad z pełnomocnikiem nakielskiego Komitetu PiS Adamem Tchórzewskim

Grudzień 15 2020 22:57

1.     

Niedawno objął pan funkcję pełnomocnika nakielskich struktur PiS. Jak ocenia pan sytuację komitetu po tym wyborze?

  Po rezygnacji z funkcji przewodniczącego nakielskiej struktury PiS przez Mariusza Skoczna, co miało miejsce w październiku 2019 r. zostałem w lipcu 2020 r. wybrany przez Zarząd Okręgowy PiS w Bydgoszczy na pełnomocnika Komitetu PiS w Nakle. Funkcję tę będę sprawował do czasu przeprowadzenia wyborów na przewodniczącego struktury.

  Zawirowania związane z rezygnacją mojego poprzednika oraz brakiem przewodniczącego w strukturze spowodowane  niemożliwością spotkania Zarządu Okręgowego przez COVID-19 spowodowały małe zamieszanie w naszym Komitecie Terenowym. Natomiast co do oceny ogólnej naszego Komitetu nie będę ukrywać, że wielu członków, jak i sympatyków naszej formacji nie jest zadowolona z decyzji, które były  podejmowane przez osoby funkcyjne naszej struktury a w szczególności dotyczących wyborów samorządowych. Pokłosie tych decyzji odczuwamy do dnia dzisiejszego. Jak się okazuje były szkodliwe dla naszego Komitetu powodując niezrozumienie wśród lokalnego elektoratu PiS. Stąd też konieczność wyprostowania tych spraw.

2.      Jeżeli może pan porównać pełnienie przez pana funkcji poprzednio i teraz, to co się zmieniło? Jak obecnie działają struktury PiS w powiecie a w szczególności w Nakle.

Trudno o głębsze porównanie, gdyż pełnomocnikiem jestem od lipca i większość tego czasu jesteśmy uzależnieni od COVID-19, co uniemożliwia organizowanie spotkań a nawet zmusiło nas do wstrzymania wyborów wewnętrznych. Jednak muszę stwierdzić, że w lach 2012 – 2017 a więc w okresie, gdy byłem zarówno przewodniczącym gminnym i powiatowym PiS mieliśmy jasno określone priorytety, cele do, których dążyliśmy. Wiele z nich udało nam się zrealizować a struktury zostały rozbudowane i zintegrowane. Wówczas to powstała struktura powiatowa. Niestety to wszystko zostało zaprzepaszczone w kolejnych latach po zmianie przewodniczącego a decyzje o poparciu w wyborach samorządowych burmistrzów nie mających nic wspólnego z PiS doprowadziły do wewnętrznego podziału. Dzisiaj na moich barkach, jako pełnomocnika spoczywa odbudowa struktury gminnej i powiatowej.

3.      Co sądzi pan o swego rodzaju koalicji jaka funkcjonuje między radnymi klubu PiS nakielskiej rady miejskiej a władzami gminy Nakło? Nie da się ukryć, że radni nie stanowią żadnej opozycji do burmistrza.

Pragnę podkreślić, że między nakielskim PiS a władzami Nakła nigdy nie było spisanej żadnej umowy koalicyjnej. Odnosząc się do większości radnych z klubu radnych PIS Rady Miejskiej w Nakle muszę stwierdzić, że jestem rozczarowany ich postępowaniem. Nie rozumiem, jak można ślepo popierać każdą uchwałę, każdy pomysł burmistrza. Często się zastanawiam czy wiedzą, z której listy startowali w wyborach samorządowych. Nie oznacza to, że mają stanowić totalną opozycję negującą każdą uchwałę. Wręcz przeciwnie, należy współpracować dla dobra naszej gminy, ale to musi być współpraca, gdyż w przeciwnym razie stracimy naszą tożsamość. Myślę, że to się wkrótce zmieni bo w przeciwnym przypadku nie widzę możliwości dalszego funkcjonowania PiS w Nakle, gdyż będzie stanowił tylko przybudówkę dla burmistrza Nakła co już teraz zarzuca nam wielu działaczy. Ostatnie głosowanie nad podwyżką śmieci pokazało, że można się wstrzymać od głosu, więc sądzę, że kolejne miesiące pokażą, że PiS jest PiS - em.

4.      Jak może pan ocenić sytuację gminy Nakło? Czy władze gminy działają w interesie mieszkańców?

Gmina Nakło ciągle się rozwija realizując kolejne projekty. Pociąga to za sobą oczywiście środki finansowe, które są zabezpieczone kredytami, obligacjami. Obecnie jesteśmy bardzo zadłużeni i z tego względu inwestycje powinny być przemyślane. Należy realizować inwestycje niezbędne, nie zadłużając gminy kolejnymi milionami. Moim zdaniem powinien zostać wprowadzony wzorem innych miast budżet obywatelski, gdzie mieszkańcy mogą określać na co przeznaczyć pieniądze.

Czy władze gminy działają w interesie mieszkańców?

Ostatnio jestem zaniepokojony faktem, w jaki sposób władze Nakła rozmawiają z mieszkańcami gminy. Nie dopuszcza się żadnej polemiki na zasadzie „ja mam rację”. Zostało to dobrze uwidocznione w konflikcie o budowę ubojni w Paterku. Abstrachując, kto ma rację w tym sporze uważam, że przy takiej i innych inwestycjach powinny być przeprowadzane konsultacje społeczne. Nie można z mieszkańców robić wrogów.

5.      Jakie pan jako pełnomocnik ma plany wobec dalszego funkcjonowania PiS w powiecie? Czy struktury są rozwijane?

Jak już wspomniałem po objęciu funkcji pełnomocnika PiS jednym z głównych zadań, które sobie postawiłem była odbudowa struktur nie tylko w Nakle, ale w całym powiecie. To już się dzieje i muszę przyznać, że z bardzo dobrym efektem. Zgłasza się wiele osób  z powiatu, którzy chcą z nami działać. W ostatni czasie przyjęliśmy 25 osób w szeregi Prawa i Sprawiedliwość. W chwili obecnej jesteśmy w stanie utworzyć strukturę powiatową. Niestety plany krzyżuje nam pandemia, gdyż przez nią nie możemy robić zebrań z członkami , zapraszać parlamentarzystów na spotkania z mieszkańcami.

6.      W jakich barwach widzi pan przyszłość Komitetu PiS jak i całej partii?

Komitet PiS w Nakle z pewnością będzie się rozwijał co już widzę po paru miesiącach swojej działalności. Ostatni czas   z pewnością nie są łatwy dla nas i całej partii, ale myślę, że to tyko chwilowe problemy. Wybory do samorządu, jak i do parlamentu są za 3 lata, myślę, że ten czas wykorzystamy na odbudowanie zaufania społeczeństwa do nas.

 

 PS. Adam Tchórzewski od lipca br. pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Nakle. W naszej rozmowie pytamy przewodniczącego m.in. o to, z jakimi wyzwaniami musi mierzyć się partia w naszym powiecie i na czym polegają relacje PiS z władzami Nakła, które wielu obserwatorów życia publicznego w Nakle odbiera jako bardzo zażyłe.

rozmawiała : Natalia Łykowska